×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۱  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
از خیال تا واقعیت

به گزارش اشراف- مهدیه سادات قرشی، افزایش روزافزون استفاده از اینترنت و دسترسی نامحدود به اطلاعات، افکار و عقاید موجب شده نسل جدید با انتخاب‌های کاملا نوین و بی سابقه ای نسبت به نسل گذشته مواجه شود و هنجارها، عقاید و دیدگاه‌های متفاوتی را برای خود برگزیند. در این میان، یکی از مهمترین مسائلی که جامعه ایران را از حیث مواجهه نسل جدید با ابزارهای جدید مدرنیته در قالب پلتفرمهای مجازی درگیر کرده، موضوع شدت یافتن میزان شکاف‌های اجتماعی است. البته نباید از نظر دور داشت که در این زمینه نه می‌توان شکل گیری یا تعمیق این شکاف‌ها را کاملا حاصل آثار منفی اینترنت و فضای مجازی تلقی نمود و نه نقش آن را به طور کامل انکار کرد. در واقع، از پررنگ‌ترین نقش‌هایی که اینترنت و فضای مجازی ایفا می‌کند، افزایش سطح اطلاعات و آگاهی کاربران است. آگاهی که از یک سو می‌تواند با یافتن تشابهات و اشتراکات، منجر به تقویت پایه‌های انسجام اجتماعی شود و از سوی دیگر با برجسته‌کردن تمایزات و اختلافات، به گسست‌های اجتماعی دامن زده و شکاف‌های اجتماعی را عمق بخشد. مطمئنا موضوع تولید ناهنجاری و سمت و سو گرفتن جامعه به طرف پذیرش هویتهای جایگزین و طرد فرهنگ پیشین که امروزه با ابزارهای مانند اینستاگرام سرعت گرفته است، از جمله عواملی است که هم علت و هم معلول شکافهای اجتماعی است. شکاف اجتماعی، گسست و انشعاب بین افراد، نهادها و گروه‌‌های اجتماعی است که در منافع، ارزش‌‌ها و موقعیت آنها ریشه دارد و ممکن است سبب شکل‌‌گیری گروه‌‌ها و نیروهای اجتماعی متعارضی شود که برای اعضای خود هویت جمعی قائل‌اند. ارزشها و سنتهای جامعه اولین سیبل هدف برای این گروه‌ها قرار میگیرند و در گامهای بعدی ارزشهای سیاسی و مشروعیت حکومت به مخاطره می‌افتد. با وجود این پیش فرض، که جامعه ایرانی درخصوص تغییر هویتی و سبک زندگی‌اش از طریق فضای مجازی آگاهی دارد اما همچنان شاهد تمایل مردم به استفاده از شبکه‌های اجتماعی به عنوان مجالی برای مانوردهی بیشتر روی سبک زندگی هستیم.

مهمترین عامل در این گرایش، گسست نسلهاست که رویه دیگر شکاف اجتماعی است به طوری که ارزشها و هنجارهای فرهنگی کشور، از طرف نسل جدید مورد عنایت جدی قرار نگرفته و در نبود برنامه‌ریزیهای درست برای فرهنگ‌سازی به منظور استفاده از ابزارهای نوین از سوی فرهنگ سازان و نخبگان فکری، جامعه مسیر خود را بدون متولیانش ادامه داده و خودش اقدام به آزمون و خطا در فرهنگ‌سازی میکند. همین مساله موجب میشود اینستاگرام و امثالهم در غیاب رسانه‌های رسمی کشور در تبیین وقایع روز، مسائل را برای مسئولان مشخص کنند و آنها را به تمکین در برابر مسائل جاری وادارند و به آنها نشان دهند که سبک زندگی دیگری در شریانهای جامعه جریان دارد که از طرز تفکر، لباس پوشیدن، ادبیات و… متفاوت از تعریف رسمی ساختار سیاسی ایران از سبک زندگی ایرانی – اسلامی است.

این موضوع در میان مدت، شکاف اجتماعی را دو چندان کرده و اثرات غیرقابل جبران به بدنه جامعه وارد خواهد کرد. البته راه حلهای دستوری و از بالا هم در این زمینه نمیتواند این فضای ملتهب را آرام کند بلکه راه حلهایی در این مسیر کارساز است که از درون جامعه و توسط نخبگان فرهنگی و با ارائه پیشنهاداتی برای جایگزینی خروجی متناسب با ذائقه و خواستها و تمایلات نسل جدید همراه باشد تا با وجود این جایگزین‌ها کاربران شبکه‌های مجازی خود، گرایش به بایکوت شاخ های مجازی پیدا کنند و جامعه به مسیر اصلی خود بازگردد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.