×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

 

میثاق نامه

۱- روزنامه‌نگار در خدمت کشف و بیان حقیقت است و اخبار صحیح، دقیق و تفسیرهای منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان می‌گذارد و از اشاعه مطالبی که شائبه دروغ دارد پرهیز می‌کند.

۲- روزنامه‌نگاری یک خدمت اجتماعی است؛ نه یک فعالیت بازرگانی و روزنامه‌نگار همواره بر اساس وجدان اخلاقی خود عمل می‌کند.

۳- روزنامه‌نگار اخباری را منتشر می‌کند که منبع آنها مشخص باشد.

۴- سرقت ادبی، مخدوش ساختن متن‌ها و سندها و حذف اطلاعات اساسی رویدادها در روزنامه‌نگاری مطرود است.

۵- روزنامه‌نگار از پذیرش هرگونه هدیه و پاداش مادی برای پیشبرد مقاصد خصوصی مغایر با مصالح عمومی خودداری می‌کند.

۶- روزنامه‌نگار از قبول هرگونه فشار و تهدید برای انتشار مطالب و یا تغییر محتویات آنها؛ خودداری کرده و از خط‌مشی عمومی رسانه و اصول شرافت حرفه‌ای خویش تبعیت می‌کند.

۷- احترام به استقلال و حاکمیت ملی، نظم و امنیت عمومی، سلامت و آرامش روانی جامعه، دفاع از مصالح همگانی و رعایت اصول شرافت حرفه‌ای ازجمله وظایف لاینفک روزنامه‌نگاری است.

۸- روزنامه‌نگار به اصول دینی و معتقدات مذهبی، آداب و سنن قومی ملی اخلاق حسنه و عفت عمومی احترام می‌گذارد و از گرایش به تبعیض خصومت‌آمیز در این زمینه‌ها و همچنین تشویق و تحریک گروه‌ها و افراد و اقوام و قبایل خودداری می‌کند

۹- روزنامه‌نگار برای پاسداشت ارزش‌های الهی و انسانی ازجمله عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، صلح و امنیت بشر، استقلال و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ملت‌ها و فرهنگ‌ها احترام خاص قائل است.

۱۰- کوشش درراه همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها ، مقابله با گسترش وسایل و ادوات کشتارجمعی ، جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست و مبارزه علیه سلطه فرهنگی از رسالت‌های مهم روزنامه‌نگاری است.

۱۱- احترام به حیثیت شخصی و حریم خصوصی افراد خودداری از توهین، تهمت و افترا  نسبت به اشخاص و جلب کمک به سالمندان،  بیماران و نیازمندان از وظایف و رسالت‌های روزنامه‌نگاران محسوب می‌شود.

۱۲- روزنامه‌نگار موظف است ضمن دفاع از حقوق خود در آزادی بیان و تفسیر و انتقاد سازنده و منصفانه، اسرار حرفه‌ای خود را حفظ کند و از افشای اطلاعات و اخباری که بصیرت محرمانه به دست می‌آورد به‌جز مواردی که با حکم دادگاه مشخص می‌شود، خودداری کند.

۱۳- روزنامه‌نگار موظف است در صورت هرگونه اشتباه در انعکاس اخبار و رویداد سریعاً نسبت به اصلاح آن اقدام کند و از خوانندگان خود پوزش بخواهد.

۱۴- روزنامه‌نگار برای کسب هرگونه خبر و یا تهیه گزارش باید هویت روزنامه‌نگاری خود را به‌صورت  شفاف و روشن اعلام کند و از پنهان‌کاری پرهیز نماید.

۱۵- روزنامه‌نگار به شأن و جایگاه حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی خود واقف است و هرگز برای درج یا عدم درج مطلب، شرافت حرفه‌ای خود را زیر پا نمی‌گذارد و پیشنهادات مادی صاحبان منافع را به‌صراحت رد می‌کند.

۱۶- روزنامه‌نگار در برابر فشارهای درون و برون تحریریه‌ای که با اهداف و اغراض خاص سیاسی و یا از سوی صاحبان سرمایه و قدرت اعمال می‌شود مقاومت می‌کند و صرفاً در پی کشف و بیان حقیقت است.

 

صاحب امتیاز و مدیر مسئول:فرهادقربانی